Psikomotor Yetenekler Nedir?

Psikomotor Yetenekler Nedir?

Psikoteknik Belgesi almak için Psikoteknik Merkezinde gireceğiniz Psikoteknik Testi, Psikoteknik Cihazı sizlerin Psikomotor Yeteneklerinizi ölçecektir. Bu bağlamda en önemli testlerden diyebiliriz. Psikoteknik Testleri en önemli kontrollerinden bir tanesi de Psikomotor Yeteneklerdir.

  1. Sürücünün Tepki Hızı: Uyaranların ayırt edilmesi ile tepkinin ortaya konulması arasında geçen zaman aralığı tepki hızı olarak değerlendirilmektedir. Tepkilerin ne kadar hızlı olduğu kadar ne kadar doğru olduğu da önemlidir. Tepkimeler eller ve ayaklara koordineli bir şekilde verilmelidir. Bu analiz içinde tepki hızı doğruluğu stres altında ve uyaranlarla ölçülmektedir.
  2. Sürücünün Koordinasyon Düzeyi ise: Koordinasyon, bir iş yerine getirilirken doğru tepkilerin verilebilmesi için, aynı anda farklı hareket uzuvlarının hareketlerinin uyumlandırılma düzeyi ile ölçülmektedir.
  3. Kişilik, uyum, tutum ve öfke testleri: Sürücülerin araç kullanma becerileri ve trafikte tutum, davranış ve kişilik özelliklerini ölçmek amacıyla geliştirilmiş olmaktadır. Sonuçları sürücüde güvenli sürücülük konusunda farkındalık yaratmak amacıyla merkezde yapılacak eğitimde ve sürücünün genel olarak değerlendirilmesinde kullanmaktayız.

İzmit Psikoteknik Belgenizi 1 saatte Psikolog eşliğinde Sağlık Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı İzmit Psikoteknik Merkezi kurumlarından alabilirsiniz. İzmit Psikoteknik Testine tabi tutulduktan sonra İzmit Psikoteknik Cihazı sizin test sonucunuzu İzmit Psikoteknik Raporu şeklinde hazırlayacaktır. İzmit Psikoteknik Raporunuzu yetkili kurumlarca İzmit Psikiyatri onayına sunulur. Muayene sonucu İzmit Psikoteknik Raporunun onaylanması ile birlikte E-Devlet üzerinden İzmit Psikoteknik Belgenizi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir