Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

Son dönemlerde denetimlerin artması ve Psikoteknik Belgesinin zorunlu olması ile birlikte genellikle sürücüler Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır soruları sorulmaya başlandı. Psikoteknik Merkezleri, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmalıdır. 1 saatlik Psikolog nezdinde Psikoteknik Cihazına girmeniz gerekmektedir. Psikoteknik Cihazı kamera sistemi ile denetlenmektedir. Cihaza girmeden aldığınızı iddia eden kurumlara itibar etmeyiniz belgeniz geçersizdir.

Türkiye karayolları taşıma yönetmeliğinin gereğince alınması zorunlu tutulan psiko-teknik belgesi, şoförlerin kaza riskini en aza indirgeyerek trafiğe çıkmalarını, ticari araç kullanırken oluşan durumlara nasıl tepki vereceğini ve nasıl davranmaları gerektiği konusunda fikirlerinin olmasını sağlayan birkaç test sonrası verilen belgedir. Ücret karşılığında belli psikoteknik merkezlerinden alabileceğiniz belgeler, kurumların ya da kuruluşların açtığı eğitim ve testlere katılımlarınız neticesinde alabileceğiniz belgeler arasında yer almaktadır.

Eğitimler ve testler sistemli ve belli tarihlerde verilmektedir. Uygulamaların ve sınavların içerikleri sürücülerin psiko-motor becerilerine hitap edecek şekilde psikolog ve uzmanlar tarafından, müşahede ve sınav eşliğinde yapılmaktadır.

Bu eğitimler simülatörle beraber, şoförlerin psikolog uzmanların eşliğinde gireceği 45-60 dakika arasında gerçekleşecek bir sınava tabi tutulmaları neticesinde verilir. Psiko-teknik yetenekleri gelişmemiş ve trafik kurallarını ihlal edecek potansiyelde olan sürücü adayları bu belgeyi alamaz ve yasal olarak ticari araç kullanamazlar. Psikoteknik belgesi almak için psikolojik ve fiziki testlerin her aşamasını başarıyla tamamlamak gerekmektedir.

Psikoteknik belgesi almak isteyen sürücüler hemen Psikoteknik Belgesi  için Psikoteknik Merkezimiz ile iletişime geçebilirler.

İzmit Psikoteknik Belgenizi 1 saatte Psikolog eşliğinde Sağlık Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı İzmit Psikoteknik Merkezi kurumlarından alabilirsiniz. İzmit Psikoteknik Testine tabi tutulduktan sonra İzmit Psikoteknik Cihazı sizin test sonucunuzu İzmit Psikoteknik Raporu şeklinde hazırlayacaktır. İzmit Psikoteknik Raporunuzu yetkili kurumlarca İzmit Psikiyatri onayına sunulur. Muayene sonucu İzmit Psikoteknik Raporunun onaylanması ile birlikte E-Devlet üzerinden İzmit Psikoteknik Belgenizi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir