Psikoteknik Değerlendirilmesinde İncelenen Sürücü Özellikleri Nelerdir?

Psikoteknik Değerlendirilmesinde İncelenen Sürücü Özellikleri Nelerdir?

Psikoteknik Değerlendirilmesinde incelenen sürücü özellikleri genel olarak sürücülerin trafik toplumu içerisinde algı ve reflekslerini ölçmeyi esas alır. Hedefi tamamen trafik kazalarını en aza indirmek ve önlemektir. En iyi kazayı önleme yöntemi ise hiçbir şekilde trafik kazası riskine girmemektir. Bununla ilgili sürücülerin yeterliliklerini baz alan Psikoteknik Cihazı sayesinde alacağınız Psikoteknik Belgesi ve bu süreçte sizlere uygulanan Psikoteknik Testi tamamen sizlerin algılama ve refleks yeteneklerinizi ölçmeyi hedef alır. Psikoteknik Raporunuzun da sizlerin geçerli ve geçersizliklerini belgeler. Psikolog eşliğinde girdiğiniz Psikoteknik Cihazı ile elde etmiş olduğunuz Psikoteknik Testi sonucu Psikoteknik Raporunuz sizlerin Psikiyatrik Muayenesi sonrasında Psikoteknik Belgesi almanıza olanak sağlayacaktır.

Psikoteknik değerlendirmede şoförlerin aşağıda yazan kabiliyet ve maharetleri, bu gayeyle geliştirilmiş bilgisayar destekli test metotları kullanılarak ölçülür.

  1. Dikkat; Algılama şoförlerin testin içeriğini oluşturan çeşitli uyaranlar arasından, sadece test kapsamında en önemli uyaran olarak belirlenmiş olanlar üzerinde yönlendirilmesi, sık aralıklarla ve sürekli olarak gelen bu kritik uyaranların seçici algılama ile fark edilmesi sürecinde değerlendirilmelidir.
  2. Anlama ve değerlendirme (muhakeme) kabiliyeti: Bu kabiliyet, analitik düşünce yeteneğinin kullanıldığı, olgulara ilişkin emarelerinden anlamlı sonuçlar çıkarma ve olgular arasındaki bağıntıları sağlayan ilkeleri anlayabilme süreci üzerinde kurulu yazılı olmayan bir test ile ölçülmelidir.
  3. Hız ve mesafe algılama: Bu yetenek, hareket halindeki nesnelerin hareket hızlarının ve hedefe olan mesafelerinin kestirilmesi üzerine kurulu bir test ile değerlendirilmelidir. Sürücülerin, tehlike oluşturmayacak şekilde davrandıklarını gösteren bir performans göstermesi esastır.
  4. Geniş açı görüş alanı içinde uyaranı fark etme: Bu yetenek, yüz kırk derecelik görüş alanı içinde, şahsın uyaranları ilk fark ettiği nokta ve fark ettiği anda doğru tepkiler verip vermediği üzerine kurulu bir test ile değerlendirilmelidir. Kullanılacak testte, kişinin dikkatini görüş alanı dışındaki uyaranlara yoğunlaştırılmasının önüne geçmek üzere görüş alanı içinde başka şeyler ile ilgilenmesi de sağlanabilir.
  5. Şekil Algılamada Görsel Süreklilik: Bu özellik, şeklin kavranmasında seçici davranmayı sağlayan şartları sürekli takip etme yeteneğini ve bu kapsamda verilen tepkilerin hızını dikkate alan bir testle değerlendirilmelidir.
  6. Görsel Hafıza: Görsel ortamda yer alan malumatları hızlı bir şekilde algılama ve hafızada tutma başarısını incelemek maksadıyla, trafik ortamını içeren resimler ekranda çok kısa bir süre sunularak bu resimlere ilişkin önceden belirlenmiş ögelerin görsel hafızada tutulma kapasitesini inceleyen bir testle değerlendirilmelidir.

İzmit Psikoteknik Belgenizi 1 saatte Psikolog eşliğinde Sağlık Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı İzmit Psikoteknik Merkezi kurumlarından alabilirsiniz. İzmit Psikoteknik Testine tabi tutulduktan sonra İzmit Psikoteknik Cihazı sizin test sonucunuzu İzmit Psikoteknik Raporu şeklinde hazırlayacaktır. İzmit Psikoteknik Raporunuzu yetkili kurumlarca İzmit Psikiyatri onayına sunulur. Muayene sonucu İzmit Psikoteknik Raporunun onaylanması ile birlikte E-Devlet üzerinden İzmit Psikoteknik Belgenizi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir